W dniach 08-12 maja uczniowie z Niepublicznego Technikum Zawodowego w Końskich wraz z uczniami ze szkół ZDZ z Kielc, Jędrzejowa i Miechowa, wzięli udział w wycieczce na Ukrainę, zorganizowanej przez Biuro Zakładu ZDZ w Kielcach dla uczniów, którzy w mijającym roku szkolnym wykazywali się zarówno ponadprzeciętną średnią, a także wysokim zaangażowaniem w życie szkoły. W wycieczce wzięło udział 10ciu uczniów koneckiego technikum.
Wyjazd rozpoczął się w Kielcach w środę 8. maja, gdzie w godzinach porannych grupy uczniów wraz z opiekunami wyruszyli w kilkugodzinną podróż na Kresy Wschodnie. Po kilku godzinach podróży i przekroczeniu granicy, Ukraina powitała ich przepięknymi widokami: rozciągniętymi aż po horyzont polami złocącymi się rzepakiem i przestrzeniami mieniącymi się zielenią w najróżniejszych odcieniach.
Pierwszym przystankiem podczas wycieczki było zwiedzanie Lwowa. Mnogość polskich śladów, przeniknięte kultury i wszechobecna historia Polski, były odczuwalne na każdym kroku. Oczywiście nie mogło zabraknąć zdjęcia pod pomnikiem Mickiewicza.
Drugi dzień rozpoczął się od wyjazdu na Cmentarz Łyczakowski, gdzie uczniowie zapoznali się z bogatą historią miasta oraz jego obywateli. Odwiedzenie cmentarza, to także niepowtarzalna okazja do odwiedzenia Alei Zasłużonych, wśród których znajdują się między innymi groby Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, czy Gabryeli Zapolskiej. Dziś już integralną częścią Cmentarza Łyczakowskiego, lecz nadal autonomiczną, jest Cmentarz Obrońców Lwowa, znany także pod nazwą Cmentarza Orląt Lwowskich. To tutaj spoczywają bohaterscy Obrońcy Lwowa - młodzież szkolna i akademicka, która w latach 1918 - 1920 broniła Lwowa. Tutaj młodzież Szkół ZDZ zapoznała się z którką historią walk o Lwów, a także zapaliła znicze pamięci. Następnie młodzież udała się do Zbaraża, gdzie mogła podziwiać Zamek oraz posłuchać o obronie Zbaraża, która dzięki Henrykowi Sienkiewiczowi kojarzy się z bohaterskim dowódcą Jeremim Wiśniowieckim. Następnym punktem tego dnia było zwiedzanie Tarnopola.
Trzeciego dnia jednym z punktów było zwiedzanie Iwano Frankowska - Stanisławowa. Dawnego polskiego miasta na przedgórzu Karpackim. W drodze powrotnej młodzież mogła zapoznać się z zabytkami Buczacza, w tym XI wiecznymi ruinami zamku i kościołem polskim. Punktem centralnym pobytu był jednak bal wiedeński w Buczackim Agrarno-Dzierżawnym Koledżu. Była to nie tylko noc pełna nowych znajomości, ale także cenna lekcja dotycząca zwyczajów i kultury ukraińskiej. Po wieczornym balu, czwartego dnia młodzież udała się na zwiedzanie Kamieńca Podolskiego. Dolina Smotrycza i położenie miasta wywarło na wszystkich niesamowite wrażenia. Twierdza w Kamieńcu Podolskim zachwyciła wszystkich swoją okazałością oraz ilością zachowanych elementów. Położenie Twierdzy, jej wnętrz oraz widok na otaczające tereny, zdziwiły niejednego zwiedzającego. Młodzieży nie zniechęciła nawet burza i ulewa, która jedynie dodała uroku panoramie Twierdzy.
Młodzież zakończyła swoją wizytę z nadzieją kolejnych wyjazdów i możliwości poznawania historii i nowych miejsc oraz krajów.