Zapraszamy absolwentów szkół podstawowych do Szkół ZDZ w Końskich
W roku szkolnym 2024/2025 prowadzimy rekrutację do:
- Technikum Zawodowego,
- Szkoły Branżowej I-go Stopnia,
- Szkoły Branżowej II-go Stopnia.
Informacje dotyczące warunków rekrutacji
Poniżej prezentujemy kierunki kształcenia w danych typach Szkół:
Technikum Zawodowe (5-letnie po szkole podstawowej):
-
Technik logistyk
Technik logistyk zdobywa kwalifikacje do:1) zarządzania zapasami i przestrzenią magazynową oraz środkami transportu wewnątrzzakładowego,
2) organizowania łańcucha dostaw transportowych towarów wyprodukowanych przez zakłady, fabryki,
3) zarządzania miejską infrastrukturą logistyczną (wywóz śmieci, odpadów),
4) organizowania i realizowania usług poprzez dobieranie odpowiednich do zadania środków transportu,
5) opracowywania rozkładu komunikacji miejskiej, międzymiastowej i regionalnej,
6) posługiwania się nowoczesnymi sposobami organizacji i planowania w transporcie w oparciu o Internet,
programy komputerowe oraz marketing.Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w:
a) działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, transportowo-spedycyjnych, spedycyjnych,
b) jednostkach miejskich usług infrastrukturalnych (komunikacja miejska, gospodarka odpadami, dystrybucja towarów).Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik logistyk mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych na kierunkach: logistyka, transport i spedycja.
-
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Technik żywienia i usług gastronomicznych (klasa barmańska, kuchnia włoska) zdobywa kwalifikacje do:1) organizowania, nadzorowania i kierowania pracą podległego personelu w zakresie obsługi maszyn i urządzeń gastronomicznych,
2) obsługi konsumentów,
3) organizacji i technologii produkcji w otwartych i zamkniętych zakładach żywienia zbiorowego.Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w:
a) zakładach gastronomicznych (restauracjach, barach, bufetach),
b) placówkach żywienia zbiorowego usytuowanych w hotelach, sanatoriach, szpitalach lub szkołach,
c) placówkach gastronomicznych.Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych na kierunku technologia żywności i żywienia człowieka.
Branżowa Szkoła I stopnia (3-letnia po szkole podstawowej):
-
Sprzedawca
Sprzedawca zdobywa kwalifikacje do: sprzedawania produktów oferowanych w punktach sprzedaży drobnodetalicznej, detalicznej oraz hurtowej, obsługiwania nabywców bezpośrednio (w handlu metodą tradycyjną) lub pośrednio (w handlu metodą samoobsługową i w sklepach internetowych).
Absolwenci szkoły mogą znaleźć zatrudnienie w punktach sprzedaży detalicznej i hurtowej.
-
Kucharz
Kucharz zdobywa kwalifikacje do: sporządzania różnego rodzaju potraw, ciast, napojów i deserów w zakładach gastronomicznych,obliczania wartości odżywczej i energetycznej potraw,pobierania surowców i półproduktów do produkcji kulinarnych, przeprowadzania oceny surowców, półproduktów, wyrobów gotowych i właściwego nimi gospodarowania, zabezpieczania surowców, półproduktów i wyrobów gotowych przed zepsuciem.
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w:restauracjach, kawiarniach, hotelowych zakładach gastronomicznych, barach szybkiej obsługi,pensjonatach i domach wczasowych, restauracjach na statkach, promach, stołówkach szpitalnych, sanatoryjnych,szkolnych, w internatach, czy w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją żywności.
-
Cukiernik
Cukiernik to niezwykle atrakcyjny i poszukiwany na rynku pracy zawód. Przygotowuje do wykonywania czynności produkcyjno-technologicznych związanych z wypiekiem ciast i ciastek o różnych gramaturach i kształtach, przekładanych nadzieniami oraz różnego rodzaju polewami i kuwerturą. Absolwenci szkoły mogą znaleźć zatrudnienie w zakładach wytwarzających artykuły cukiernicze.
-
Murarz-tynkarz
Murarz-tynkarz zdobywa kwalifikacje do: wykonywania elementów budynków z kamienia, cegły, bloczków, pustaków itp. materiałów. Zostaje też przygotowany do prowadzenia prac remontowych i konserwatorskich przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi murarskich i maszyn budowlanych. Absolwenci szkoły mogą znaleźć zatrudnienie w: przedsiębiorstwach budowlanych, firmach rzemieślniczych, zakładach remontowo-budowlanych.
-
Operator obrabiarek skrawających
Zawód operatora obrabiarek skrawających jest bardzo poszukiwany na rynku pracy. Pracownicy z takimi kwalifikacjami poszukiwani są w wielu zakładach usługowych i produkcyjnych w krajach i zagranicą. Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonania następujących zadań zawodowych: przygotowywania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki, wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej, wykonywania programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej, zdobycie umiejętności do aktywnego zachowania się na rynku pracy.
-
Mechanik pojazdów samochodowych
Mechanik pojazdów samochodowych zdobywa kwalifikacje do: diagnozowania usterek oraz wykonywania napraw pojazdów samochodowych zgodnie z przewidzianą technologią. Mechanik pojazdów samochodowych wykonuje również czynności mające na celu utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym przez cały okres jego eksploatacji.
Absolwenci szkoły mogą znaleźć zatrudnienie w firmach przewozowych, transportowych oraz warsztatach samochodowych.
-
Operator urządzeń przemysłu ceramicznego
W trakcie nauki operator urządzeń przemysłu ceramicznego zdobywa kwalifikacje z zakresu obsługi maszyn i urządzeń niezbędnych przy produkcji wyrobów ceramicznych. Ponadto w trakcie nauki zdobywają kwalifikacje do planowania produkcji i obróbki materiałów ceramicznych, a także utrzymania parku maszynowego i dokonywania biezących napraw urządzeń i maszyn do obróbki ceramicznej.
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w zakładach produkujących ceramikę użytkową: produkcja płytek ceramicznych, ceramiki użytkowej oraz sanitarnej.
-
Elektryk
W trakcie nauki elektryk zdobywa kwalifikacje z zakresu obsługi i konserwacji urządzeń i maszyn elektrycznych, uczy się montażu i konserwacji instalacji elektrycznych. Zdobywa umiejętności pracy w branży budowlanej, wykończeiowej, a także posiada przygotowanie do załozenia własnej działalności gospodarczej.
-
Ślusarz
Dynamiczne zmiany w technice, technologii, organizacji produkcji i usługach powodują, iż kształcenie zawodowe ślusarza ma charakter szerokoprofilowy umożliwiający opanowanie umiejętności ogólnozawodowych oraz specjalistycznych, a także umiejętności intelektualnych i postaw stanowiących dobre przygotowanie do dalszej specjalizacji.
Absolwent szkoły cbędzie potrafi: wykonywać prace ślusarskie z zastosowaniem obróbki ręcznej i maszynowej, naprawiać narzędzia do obróbki materiałów, naprawiać elementy maszyn i urządzeń, wykonywać połączenia rozłączne i nierozłączne metali, zabezpieczać antykorozyjnie elementy maszyn, urządzeń oraz narzędzia, dobierać środki i sposoby transportu wewnętrznego i składowania materiałów.
Ślusarze mogą być zatrudnieni w zakładach produkcyjnych z różnych branż, w budownictwie, usługach, administracjach budynków, mogą prowadzić własną działalność gospodarczą; uniwersalność kwalifikacji zawodowych ślusarza daje podstawy do wykonywania wielu zadań zawodowych w zawodach pokrewnych oraz możliwość szybkiego przekwalifikowania się; dodatkowo uzyskując uprawnienia np. spawacza i poszerzając w ten sposób swoje umiejętności zawodowe zwiększają możliwości zdobycia atrakcyjnej pracy.
-
Fryzjer
Fryzjer zwany teraz coraz częściej stylistą fryzur to osoba, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje. Wykonuje zabiegi fryzjerskie, takie jak: strzyżenie, mycie, pielęgnowanie, modelowanie, układanie włosów, czesanie, trwała ondulacja, rozjaśnianie i farbowanie włosów, za pomocą różnorodnych narzędzi, z wykorzystaniem specjalistycznych aparatów oraz materiałów fryzjerskich. Gromadzi i udostępnia żurnale fryzjerskie, pomocne w doborze fryzury. Śledzi mody i techniki fryzjerskiej, stosuje nowoczesne aparaty i środki fryzjersko-kosmetyczne.Fryzjerstwo jest zawodem, który nieustannie się rozwija, stale podnosi się poziom oferowanych usług. Nowe technologie, ewoluujący rynek mody, wzrastająca potrzeba społeczna dbania o wygląd, wpływają na zmianę oczekiwań wśród klientów, co powoduje że nieustannie jest zapotrzebowanie na zatrudnienie fryzjerów. Fryzjer to kierunek, który umożliwia nabycie umiejętności i praktyki w zawodzie. Absolwent fryzjerstwa potrafi prowadzić salon fryzjerski zarówno pod względem praktycznym jak i estetycznym. Posiada nie tylko wiedzę i umiejętności istotne do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych oraz strzyżenia włosów, ale potrafi również dokonać analizy kolorystycznej i przeprowadzić zabieg koloryzacji. Zna zasady sprzedaży i ekspozycji artykułów fryzjerskich, potrafi ocenić je pod względem jakościowym i estetycznym. Fryzjer zna też podstawy komunikacji z klientem, które są bardzo ważne w tym zawodzie.
-
Monter sieci i instalacji sanitarnych
Monter sieci i instalacji sanitarnych to interesujący i potrzebny zawód, na którego zapotrzebowanie nie słabnie. Pracownik w zawodzie montera sieci i instalacji sanitarnych powinien cechować się sumiennością, dokładnością, szybkim tempem pracy przy usuwaniu awarii, zdolnością logicznego myślenia, pomysłowością, samodzielnością w podejmowaniu decyzji, spostrzegawczością, wyobraźnią przestrzenną, zręcznością manualną, szybkim przestawieniem się z jednej czynności na drugą, brakiem lęku wysokości. A także umiejętnością współpracy z innymi współpracownikami i komunikatywnością.Absolwent kończący szkołę w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie: montowania, naprawiania oraz konserwowania instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych oraz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, montowania, naprawiania oraz konserwowania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, budowania i konserwowania lokalnych oczyszczalni ścieków oraz studni kopanych i wierconych, montowania, naprawiania i konserwowania instalacji z pompą ciepła.
Monter sieci i instalacji sanitarnych znajdzie zatrudnienie w: przedsiębiorstwach budowlano – montażowych, instytucjach gospodarki komunalnej, warsztatach rzemieślniczych-administracji domów mieszkalnych, zakładach przemysłowych i usługowych, może prowadzić własną firmę instalacyjno –montażową.
-
Rolnik
Obecnie rolnictwo, to stale rozwijająca się, dynamiczna i wysoce wyspecjalizowana gałąź gospodarki. Dziś rolnik, to nie tylko znawca wszelakich upraw rolnych, ale przede wszystkim specjalista obsługujący co raz więcej maszyn i urządzeń do produkcji plonów i hodowli zwierząt gospodarskich.Absolwent szkoły będzie potrafił: projektować procesy technologiczne w gospodarstwie rolnym, przygotowywać i obsługiwać maszyny rolnicze, obsługiwać różnego rodzaju instalacje i urządzenia w gospodarstwie rolnym, prowadzić produkcję roślinną i zwierzęcą. Rolnicy mogą podjąć samozatrudnienie we własnym gospodarstwie rolnym, a także mogą zatrudnić się w innych gospodarstwach rolnych i przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją rolna i zwierzęcą.
Ponadto mogą dalej kształcić się na kolejnych etapach edukacji, zdobywając dalsze kwalifikacje. W tym w Szkole Branżowej II-go Stopnia na kierunku Technik Rolnik.
Branżowa Szkoła II Stopnia (2-letnia):
-
Technik żywienia i usług gastronomicznych
II stopień branżowej szkoły (2-letni) będzie kontynuacją zawodu zdobytego w Branżowej Szkole I-go Stopnia na kierunku kucharz. W Branżowej Szkole II-go Stopnia będzie to nauka na poziomie technika żywienia i usług gastronomicznych. Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Absolwent branżowej szkoły II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości może kontynuować kształcenie na studiach wyższych.
-
Technik budownictwa
II stopień branżowej szkoły (2-letni) będzie kontynuacją zawodu zdobytego w Branżowej Szkole I-go Stopnia na kierunkach: murarz - tynkarz, betoniarz - zbrojarz i monter konstrukcji budowlanych. W Branżowej Szkole II-go Stopnia będzie to nauka na poziomie technika budownictwa. Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Absolwent branżowej szkoły II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości może kontynuować kształcenie na studiach wyższych.
-
Technik elektryk
II stopień branżowej szkoły (2-letni) będzie kontynuacją zawodu zdobytego w Branżowej Szkole I-go Stopnia na kierunku elektryk. W Branżowej Szkole II-go Stopnia będzie to nauka na poziomie technika elektryka. Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Absolwent branżowej szkoły II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości może kontynuować kształcenie na studiach wyższych.
-
Technik handlowiec
II stopień branżowej szkoły (2-letni) będzie kontynuacją zawodu zdobytego w Branżowej Szkole I-go Stopnia na kierunku sprzedawca. W Branżowej Szkole II-go Stopnia będzie to nauka na poziomie technika handlowca. Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Absolwent branżowej szkoły II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości może kontynuować kształcenie na studiach wyższych.
-
Technik inżynierii sanitarnej
II stopień branżowej szkoły (2-letni) będzie kontynuacją zawodu zdobytego w Branżowej Szkole I-go Stopnia na kierunku monter sieci i instalacji sanitarnych. W Branżowej Szkole II-go Stopnia będzie to nauka na poziomie technika inżynierii sanitarnej. Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Absolwent branżowej szkoły II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości może kontynuować kształcenie na studiach wyższych.
-
Technik mechanik
II stopień branżowej szkoły (2-letni) będzie kontynuacją zawodu zdobytego w Branżowej Szkole I-go Stopnia na kierunkach ślusarz lub operator obrabioarek skrawających. W Branżowej Szkole II-go Stopnia będzie to nauka na poziomie technika mechanika. Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Absolwent branżowej szkoły II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości może kontynuować kształcenie na studiach wyższych.
-
Technik technologii żywności
II stopień branżowej szkoły (2-letni) będzie kontynuacją zawodu zdobytego w Branżowej Szkole I-go Stopnia na kierunkach cukiernik, piekarz, przetwórca mięsa, przetwórca ryb, pperator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego. W Branżowej Szkole II-go Stopnia będzie to nauka na poziomie technika technologii żywności. Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Absolwent branżowej szkoły II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości może kontynuować kształcenie na studiach wyższych.
-
Technik usług fryzjerskich
II stopień branżowej szkoły (2-letni) będzie kontynuacją zawodu zdobytego w Branżowej Szkole I-go Stopnia na kierunku fryzjer. W Branżowej Szkole II-go Stopnia będzie to nauka na poziomie technika tusług fryzjerskich. Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Absolwent branżowej szkoły II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości może kontynuować kształcenie na studiach wyższych.
-
Technik pojazdów samochodowych
II stopień branżowej szkoły (2-letni) będzie kontynuacją zawodu zdobytego w Branżowej Szkole I-go Stopnia na kierunkach elektromechanik pojazdów samochodowych lub mechanik pojazdów samochodowych. W Branżowej Szkole II-go Stopnia będzie to nauka na poziomie technika pojazdów samochodowych. Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Absolwent branżowej szkoły II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości może kontynuować kształcenie na studiach wyższych.