Jak co roku Miejsko Gminny Dom Kultury w Końskich, przygotował półkolonie, podczas których  dzieci i młodzież z Końskich i okolicznych miejscowości, mogły wziąć udział w wielu ciekawych i rozwijających warsztatach. W tym roku odbyły się dwa turnusy półkolonii, odpowidnio w pierwszym i drugim tygodniu ferii. Od tego roku Miejsko Gminny Dom Kultury dysponuje częścią budynku wygaszanego Gimnazjum nr 2 przy ul. Partyzantów, dzięki czemu powiększyła się nie tylko przestrzeń prowadzeia zajęć, ale także możliwości organizowania ciekawych warsztatów i spotkań. Uczniowie koneckiego Technikum ZDZ także mogli wziąć udział w organizowanych półkoloniach, jednak w nieco odnmiennej roli. Na zakończenie obu turnusów uczniowie klas mundurowych, mogli podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszymi koleżankami i kolegami.

 

Bezpieczne Ferie z ZDZ, to dwa spotkania z dziećmi i młodzieżą, które odbyły się na podsumowanie każdego z turnusów. Podczas tych spotkań dzieci i młodzież mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach, które przygotowali dla nich uczniowie ZDZ. Mundurowi pod opieką Pani Dominiki Stefańczyk, zaprezentowali młodzieży pokaz swojego wyszkolenia oraz nauczali, jak bezpieczenie spędzić ferie i nie tylko.
Najpierw odbyła się pogadanka dotycząca wykorzystywanej przez uczniów szkolnej broni, następnie uczniowie zaprezentowali normy szkolne z zakresu rozkładania i składania kbk AKMS. Doping i zachwyt dzieciaków były niesamowite, a uczniowie czując tak ogromne wsparcie, z każdym kolejnym powtórzeniem poprawiali swój rekord. Najlepszy czas podczas tych nieformalnych zawodów, osiągnął uczeń  kl. I TL z profilu policyjnego - Mikołaj Błaszczyk - 35 sekund.
Następnie wszyscy uczestnicy mogli samodzielnie spróbować rozłożyć i złożyć karabin.

 

Następnie w ramach przerwy uczniowie zaprosili młodzież do tańca. Najpierw nauka układu popularnego "Farmera", a następnie kolejne podskoki przy tańczeniu "Belgijki".
Było widać zarówno zadowolenie, uśmiechy, ale także zmęczenie. Bowiem są to wymagające i bardzo energiczne tańce.
Takim oto wstępem uczniowie przeszli do pokazu musztry. Zaprezentowano musztrę zespołową: tworzenie zbiórek, odliczanie, tworzenie szyków marszowych, obowiązki żołnierza w szyku, ale także przekazano młodzieży w czym wyraża się nasz szacunek do symboli narodowych oraz do munduru.
Następnie przystąpiono do pokazu musztry paradnej z wykorzystaniem podkładu muzycznego.
Tutaj widać było, jak ważną umiejętnością w klasie mundurowej jest wyczucie rytmu i muzykalność.

Po chwili odpoczynku dzieci mogły podejść do wystawy sprzętu i wyposażenia, gdzie uczniowie pomagali przymierzyć wszelki zaprezentowany sprzęt.
Na zakończenie spotkania uczniowie przygotowali jeszcze pokaz dynamiczny zatrzymania osoby niebezpiecznej, przy wykorzystaniu taktyk i technik interwencji.
Podsumowaniem spotkania była prelekcja dotycząca pierwszej pomocy. Pani Dominika opowidziała o zasadach dotyczących udzielania pomocy osobie poszkodowanej, a także o bezpieczeństwie oraz prawidłowym wezwaniu pomocy. Nastepnie po pokazie z zakresu prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, każdy chętny mógł spróbować swoich sił prowadząc samodzielnie RKO na fantomie.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie imożliwość podzielenia sie swoją wiedzą z młodzieżą.


VR